برای قیمت تماس بگیرید

پروفیل ساختمانی، یکی از پرکاربردترین محصولات فلزی است که در بخش‌ ها و صنایع مختلف از جمله ساختمان سازی، خودروسازی و برای...

 • 09123204828

 • بازار آهن
 • وضعیتنو
10 بهمن, 1400

برای قیمت تماس بگیرید

برای خرید پروفیل ساختمانی می توانید به سایت بفروش مراجعه کنید. مشکلی که در استفاده از پروفیل ‌ها در گذشته وجود داشت نحوه...

 • 33937752

 • خ خیام شمالی خ قورخانه پاساژ فرهانی ط 2 پ 2
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
10 بهمن, 1400

برای قیمت تماس بگیرید

در صنعت ساختمان سازی از مصالح زیادی استفاده می کنند که هر کدام به نوعی در تکمیل ساختمان نقش دارند. برای خرید پروفیل ساخت...

 • 09939983298

 • جاده اندیشه باغستان
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
10 بهمن, 1400

برای قیمت تماس بگیرید

پروفیل ساختمانی تو خالی که در شکل های متنوعی مانند مربع، مستطیل، دایره ای و جعبه ای قابلیت تولید و عرضه دارند. سایت بفرو...

 • 09128400493

 • بازارآهن شادآباد مجتمع 17 شهریور
 • وضعیتنو
10 بهمن, 1400

برای قیمت تماس بگیرید

در صنایع ساخت و ساز، مصالح مختلف فراوانی استفاده می شود. در سایت بفروش خرید انواع پروفیل ساختمانی قابل انجام است. یکی از...

 • 02166673302

 • بازار آهن شادآباد - بلوک اردیبهشت شمالی - پلاک 62
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
10 بهمن, 1400

پروفیل ساختمانی

پروفیل (قوطی ) یکی از پرکاربردترین مواد در بخش صنعت، که از انواع مواد فلزی تولید شده و شما می‌توانید با توجه به نیاز خود از نمونه‌های آن تهیه کنید.

قابل ذکر است که هر یک از مصالح فلزی پروفیل مانند پروفیل استیل دکوراتیو، پروفیل استیل صنعتی، لوله مسی، لوله آلومینیوم با توجه به جنس و آهن آلات به کار گرفته شده در تولید در بخش خاصی از صنعت ساختمان استفاده می‌شود.

برای مثال پروفیل آلومینیوم یکی از مصالح فلزی است که کاربرد‌های فراوان و متنوعی در صنعت ساختمان دارد و می‌توان از آن در قسمت‌های مختلف ساختمان مانند در، پنجره، قسمت‌های ورودی و… استفاده کرد.

در ادامه به توضیحاتی درباره انواع پروفیل خواهیم پرداخت. برای خرید پروفیل استیل صنعتی به سایت بفروش مراجعه کنید.

پروفیل (قوطی )

به معنای واقعی کلمه، پروفیل به معنی یک مقطع آهنی در یک طول مشخص و ثابت است.

اما حتماً برای شما هم این سؤال پیش آمده که معنی این کلمه در صنعت ساختمان چیست؟

پروفیل در زبان لاتین به تجهیزاتی اطلاق می‌شود که در ساخت در‌ها، پنجره‌ها، لوله‌ها یا نمای ساختمان استفاده می‌شود.

به عنوان مثال از پروفیل‌های آلومینیومی برای ساخت قاب پنجره استفاده می‌شود.

اما به طور کلی در صنعت ساختمان و در مبحث تخصصی تعریف پروفیل باید گفت که دو نوع پروفیل باز و بسته وجود دارد.

پروفیل باز در اندازه‌ها و ضخامت‌های مختلف تولید می‌شود و در صنعت ساختمان به عنوان ماده مصرفی برای ساخت تسمه، تیرآهن، میلگرد، نبشی، ناودانی، هاش و چهار ضلعی مورد استفاده است.

همچنین پروفیل‌های باز نوع دیگری است که به پروفیل‌های باز مقطع Z معروف می‌باشد و در سازه‌های بزرگتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از جمله کاربرد‌های پروفیل‌های باز با مقطع Z می‌توان به ساخت سقف سالن‌های بزرگ مانند سوله، سالن‌های ورزشی، انبار‌ها و پارکینگ‌های عمومی اشاره کرد.

از انواع دیگر پروفیل‌ها یعنی پروفیل‌های بسته نیز در تولید لوله، قوطی، پروفیل در و پنجره، پروفیل پی وی سی و پروفیل کرکره برقی استفاده می‌شود.

انواع مختلف پروفیل (قوطی ) چیست؟

در این قسمت قصد داریم در مورد انواع پروفیل صحبت کنیم. به طور کلی می‌توان گفت پروفیل‌ها در دو دسته ساختمانی و صنعتی وجود دارند.

پروفیل‌های ساختمانی پروفیل‌هایی هستند که در صنعت ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند، به عنوان مثال یکی از پروفیل‌های ساختمان درب و پنجره همانطور که گفته شد آلومینیومی می‌باشد. 

پروفیل‌های صنعتی نیز محصولاتی هستند که در صنایع مختلف مانند خودروسازی، نظامی و… به عنوان قطعات و لوازم صنعتی مورد استفاده است. برای فروش لوله مسی به سایت بفروش مراجعه کنید.

به همین دلیل می‌توان پروفیل‌ها را در سه نوع ساختمانی کامپوزیت، آلومینیوم و گالوانیزه تقسیم کرد که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

پروفیل‌های ساختمانی

پروفیل ساختمانی شامل سه دسته از آهن آلات پروفیل نورد گرم، پروفیل نورد سرد و پروفیل کامپوزیت می‌باشد، همچنین قابل ذکر است که پروفیل نورد گرم از شمش فولادی نورد گرم ساخته شده و به شکل قوطی است.

اما پروفیل نورد سرد با تشکیل ورق‌های فولادی از طریق خمش و پرس تشکیل می‌شود و به شکل نبشی و ناودانی است.

این پروفیل‌ها فقط برای کار‌های سبک ساختمانی مانند ناودانی، تیر‌های نگهدارنده، سقف کاذب و کار‌های سبک از این قبیل مناسب هستند. برای مشاهده آگهی‌های مرتبط با خرید لوله آلومینیوم به سایت بفروش مراجعه نمایید.

پروفیل کامپوزیت نیز به پروفیل‌هایی نیز گفته می‌شود که از اتصال چند پروفیل سرد و گرم ایجاد می‌شود.

شکل و ابعاد پروفیل‌های ساختمانی:

شکل و ابعاد پروفیل (قوطی ) در دو نوع باز و بسته ارائه می‌شود، برای مثال می‌توانیم به پروفیل‌های لوله و قوطی، درب و پنجره ساختمان، پروفیل درب کرکره برقی و پروفیل UPVC به دلیل ظاهر بسته به پروفیل‌های بسته و همچنین به تیر‌ها، تسمه‌ها، میلگرد‌ها، ناودانی‌ها، نبشی‌ها و چهارضلعی‌ها نیز به دلیل شکل ظاهری، پروفیل باز اشاره داشته باشیم.

دسته‌بندی پروفیل (قوطی)

پروفیل‌های کامپوزیت

امروزه پروفیل‌های کامپوزیت در صنعت ساختمان به ویژه ساخت و ساز در شرایط آب و هوایی مرطوب که احتمال خوردگی باقی پروفیل‌ها بسیار زیاد است، کاربرد فراوانی دارد.

دلیل اصلی استفاده از این پروفیل‌ها و مزایای استفاده از این نوع پروفیل جلوگیری از پدیده خوردگی و افزایش طول عمر سازه در برابر ارتعاشاتی مانند زلزله می‌باشد.

همچنین این نوع از پروفیل (قوطی ) به دلیل خاصیت غیر الاستیکی که دارد در برابر لرزش و خوردگی مقاومت بیشتری دارد، بعلاوه استفاده از پروفیل‌های کامپوزیت باعث سبکتر شدن وزن نهایی ساختمان می‌شود.

پروفیل آلومینیوم

پروفیل آلومینیومی به دو صورت ساختمانی و صنعتی تولید می‌شود.

از این پروفیل‌ها در ساختمان‌سازی به عنوان درب، پنجره و… استفاده می‌شود و در سایر صنایع از پروفیل آلومینیومی به عنوان قطعات مختلف صنعتی استفاده می‌شود. برای خرید پروفیل آلومینیوم به سایت بفروش مراجعه کنید. 

یکی از مهمترین تفاوت‌های پروفیل آلومینیومی و آهن‌آلات در ساخت درب و پنجره آن است که درب و پنجره‌های آهنی انرژی بیشتری را هدر می‌دهند اما پنجره‌های آلومینیومی نقش بالایی در بهینه‌سازی مصرف انرژی دارند.

همچنین استفاده از پروفیل آلومینیومی به دلیل رنگ روشن و سفید، حس تمیزتری به ساختمان و خانه می‌دهد و وزن بسیار سبکی دارد.

پروفیل گالوانیزه

از پروفیل گالوانیزه برای مقاوم‌سازی درب و پنجره‌های یو پی وی سی تا حد امکان استفاده شده است، یکی از مزایای استفاده از پروفیل گالوانیزه در این نوع پنجره‌ها جلوگیری از آسیب دیدن پیچ‌ها و افتادگی دهانه در و پنجره می‌باشد.

مزیت دیگر استفاده از پروفیل‌های گالوانیزه افزایش مقاومت و استحکام در برابر فشار اتمسفر در ارتفاعات است.

ساختمان‌ها و برج‌ها در ارتفاعات با نیروی باد مواجه هستند و این نیرو فشار قابل توجهی به پنجره‌ها وارد می‌کند. برای فروش پروفیل گالوانیزه به سایت بفروش مراجعه کنید. 

در طبقات پایین به دلیل نشست ساختمان ممکن است پنجره‌ها تحت فشار قرار گیرند.

ضخامت پروفیل‌های گالوانیزه معمولاً از یک میلی‌متر شروع می‌شود و بسته به کاربری تا دو میلی‌متر افزایش می‌یابد.

نکته مهم این است که هر چه سطح پنجره بزرگتر باشد، فشار روی پنجره بیشتر می‌شود و همچنین باید ضخامت پروفیل‌های گالوانیزه را افزایش داد.

کاربرد پروفیل (قوطی ) در صنعت ساختمان چیست؟

بیشتر پروفیل‌ها برای ساخت درب و پنجره‌های آلومینیومی یا آهنی استفاده می‌شود.

از این پروفیل‌ها که از نظر اندازه و مشخصات به گروه‌های ذکر شده تقسیم می‌شوند می‌توان در ساخت پنجره‌ها و قاب آن‌ها استفاده کرد.

از دیگر کاربرد‌های پروفیل در صنعت ساختمان می‌توان به ساخت و تولید نرده فلزی اشاره کرد.

پروفیل‌های مربعی و مستطیلی با مقاطع کوچک به عنوان نرده‌های فلزی برای در و پنجره منازل، کنار پله‌ها و همچنین حصار دور دیوار کارخانه‌ها، زمین‌های حصارکشی شده، نرده‌های پیاده رو و خیابان‌ها مورد استفاده هستند.

علاوه بر این پروفیل‌های مربع و مستطیل با مقاطع بزرگتر که به ستون نیز معروف هستند، در بسیاری از موارد از جمله ساخت ستون‌ها و اسکلت فلزی ساختمان می‌توان از آن‌ها بهره برد.

همچنین در صورتی که این پروفیل‌ها با مشخصات فیزیکی قابل اعتماد ساخته شوند، می‌توان از آن‌ها در ساخت شاسی تریلر‌ها و تانکر‌ها نیز استفاده کرد.

همچنین بکی دیگر از کاربرد‌های پروفیل در صنعت خودروسازی است. برای اطلاع از قیمت پروفیل استیل دکوراتیو سایت بفروش را مشاهده کنید.

در واقع پروفیل‌های مربعی و مستطیلی در صنعت خودروسازی کاربرد فراوانی دارند. در ساخت پایه‌های میز و صندلی از پروفیل‌های مربعی نیز استفاده می‌شود.

بالا
تماس