برای قیمت تماس بگیرید

نمک خوراکی یا کلرید سدیم یک ماده معدنی است. نمک خوراکی عملکرد صحیح بدن شما را حفظ می کند و برای بقای انسان ضروری است. بر...

 • ۰۹۱۶۲۱۶۴۷۰۰

 • شرکت گرمسار شهرک صنعتی گرمسار
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
25 اسفند, 1400

برای قیمت تماس بگیرید

سدیم یک ماده معدنی است که بدن شما برای حفظ عملکرد طبیعی ماهیچه ها و اعصاب خود و تعادل مایعات بدن به آن نیاز دارد. سدیم د...

 • ۰۹۱۰۹۰۲۲۷۷۳

 • میدان پمپ بنزین ساختمان پاسارگادشرکت نمک پاینده
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
25 اسفند, 1400

برای قیمت تماس بگیرید

تفاوت اصلی نمک دریا و نمک خوراکی در طعم، بافت و فرآوری آنهاست. برای خرید نمک خوراکی باکیفیت به سایت بفروش مراجعه کنید. ن...

 • ۰۹۱۴۴۱۷۵۵۶۷

 • تبریز
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
25 اسفند, 1400

برای قیمت تماس بگیرید

نمک خوراکی مهم ترین منبع سدیم در رژیم غذایی شماست. همچنین به عنوان کلرید سدیم (NaCl) از آن یاد می کنند. 40٪ سدیم و 60٪ ک...

 • ۰۲۱۸۸۵۵۹۷۴۳

 • تهران - خ وزرا - کوچه ششم- پلاک 20 - واحد 5
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
25 اسفند, 1400

برای قیمت تماس بگیرید

همه افراد برای تعادل مایعات و عملکرد عضلات و اعصاب به نمک نیاز دارند. اما شنیده ایم که نمک زیاد برای ما مضر است. پس چقدر...

 • ۰۲۱۸۸۹۹۸۱۳۰

 • تهران
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
25 اسفند, 1400

نمک خوراکی

نمک یکی از مهم‌ترین مواد غذایی و مواد معدنی مورد نیاز در سراسر دنیا می‌باشد و از آن‌جایی که از اهمیت بالایی برخوردار است، دانستن درباره‌ی نحوه‌ی تشکیل و جنس آن نیز برایمان پراهمیت خواهد بود.

نمک چیست

نمک نوعی ماده‌ی معدنی است که دارای فرمول شیمیایی به نام سدیم کلرید NACL می‌باشد.

نام دیگر سنگ نمک هالیت است و به علت داشتن ید جهت زندگی پستانداران و تمامی جانواران روی زمین و حتی انسان اهمیت حیاتی دارد. برای اطلاع از قیمت سنگ نمک به سایت بفروش مراجعه کنید.

نمک از زمان‌های قدیم یعنی پیش از دوران باستان مورد استفاده‌ی مردم قرار گرفته است.

در دوران رومانی استخراج نمک برای اولین بار انجام شد. در کشور‌های ساحلی نیز نمک از طریق جوشاندن آب دریاهای شور بدست می‌آمد.

امروزه منبع اصلی استخراج نمک دریا و معادن نمک می‌باشد. آب دریا منبعی نامتناهی برای استخراج نمک است.

معمولا نحوه‌ی استخراج نمک به دو صورت می‌باشد.

استخراج محلول که در این روش بر روی منبع نمک چاهی می‌کنند و آب تازه به آن تزریق می‌کنند تا نمک در آب حل شود.

پس از آن آب را بیرون کشیده و آن را جهت تبخیر و استخراج نمک به کارخانه‌های مخصوص این کار منتقل می‌کنند.

از روش‌های دیگر استخراج نیز تبخیر خورشیدی می‌باشد. تبخیر خورشیدی روشی ساده‌تر و سنتی‌تر است و زمان انجام آن سالی یک‌بار می‌باشد در واقع زمانی که غلظت نمک به حد بالایی رسید، در روز‌هایی که آب‌ و هوایی مناسبی دارد، شروع به استخراج نمک می‌کنند.

همچنین می‌توان نمک را از لایه‌های زیرین و قدیمی کف دریا استخراج کرد و همچون یک ماده‌ی معدنی از آن استفاده کرد.

گاهی نیز محلیان به صورت دستی نمک‌های کف دریا را بدون تجهیزات ویژه و همراه با چکش‌های دستی می‌کنند و خارج می‌کنند.

معمولا کشور‌های بزرگ تولید کننده‌ی نمک شامل چین، هند، کانادا و آلمان می‌باشند که نمک‌های تولیدی را به کشور‌های دیگر صادر می‌کنند.

 یکی از حقایقی که بهتر از بدانید این است که ما فقط ۶ درصد از نمک تولید شده‌ی جهان را به صورت خوراکی مصرف می‌کنیم، معمولا ۱۲ درصد آن جهت تصفیه‌ی اب، ۸ درصد آن جهت برف روبی و ۶ درصد آن برای کارهای کشاورزی مصرف می‌شود.

معمولا از ۶۸ درصد باقی‌مانده نیز در کارخانه‌ها و صنایع گوناگون استفاده می‌کنند. مثلا برای تولید پی وی سی، پلاستیک و خمیر کاغذ نمک زیادی مصرف می‌شود.

نمک صنعتی

معمولا در هنگام استخراج نمک از سنگ نمک تعیین می‌کنند که نمک استخراج شده در کدام گروه قرار بگیرد.

در واقع نمک خوراکی از نمک‌هایی انتخاب می‌شود که درصد خلوص بالایی دارد و حداقل آن ۹۹ درصد می‌باشد. در حالی که نمک صنعتی از میان نمک‌هایی با درصد خلوص ۹۵ درصدی انتخاب می‌شود. برای خرید نمک صنعتی به سایت بفروش مراجعه کنید. 

از این رو نمک‌های صنعتی درصد خلوص پایین تری دارند و به علت عدم تصفیه دارای املاح دیگری نیز می‌باشند که ممکن است برای بدن انسان مضر باشد و حتی باعث ایجاد سنگ کلیه شود.

از نمک‌های صنعتی در صنایع زیادی استفاده می‌شود.

برای مثال از نمک‌های صنعتی در دباغی پوست، تصفیه‌ی آب و فاضلاب، تولید مواد بهداشتی و شوینده، اسید سازی و صنایع گوناگون دیگری استفاده می‌شود.

از آن‌جایی که کشور ما دارای معادن سنگ نمک بسیاری است و از لحاظ نمک بسیار غنی است جز بیست کشور اول تولید کننده‌ی نمک جهان می‌باشد.

از کاربرد‌های نمک‌ها می‌توان به استفاده‌ی آن‌ها در جاده و در مشاغلی همچون دامداری نیز اشاره کرد.

معمولا در دامداری‌ها از سنگ نمک برای پیشگیری از بیماری‌های میکروبی و گوارشی دام‌ها استفاده می‌شود. برای مشاهده آگهی های مرتبط با خدمات دامداری به سایت بفروش مراجعه کنید.

خدمات دامداری نمک‌های دانه‌بندی شده را در کنار علوفه و غلات به دام‌ها می‌دهند. همچنین نبود نمک در اغذیه‌ی دامی سبب کاهش رشد آن‌ها نیز می‌شود.

نمک‌های جاده‌ای نیز نوع دیگری از نمک‌ها هستند که کاربرد زیادی در فصل زمستان دارند.

ترکیب نمک جاده‌ای به تنهایی از NACL نمی‌باشد و حاوی چندین نوع نمک است. برای اطلاع از آگهی های مرتبط با فروش نمک جاده به سایت بفروش مراجعه کنید. 

معمولا از نمک‌های کلریدی همچون منیزیم، کلسیم و کلرید پتاسیم استفاده می‌شود و چنین نمک‌هایی را با شن و ماسه مخلوط می‌کنند تا حالت چسبندگی داشته باشد و به راحتی به سطح جاده‌ها و خیابان‌ها بچسبد.

امروزه به کمک خدمات حفاری و معادن موجود می‌توان سنگ نمک را به راحتی از دل کوه استخراج کرد و به مصرف رساند.

استخراج نمک از معدن به دو روش انجام می‌شود معمولا استخراج نمک یا به صورت معدنی و رو باز انجام می‌شود و یا به صورت تونلی صورت می‌گیرد همان طور که می‌دانید سنگ معدن نمک خالص نیست و دارای باطله‌هایی اعم از گچ، خاک و گل می‌باشد از این رو نیاز است که نمک به طور کامل جدا شود و با کمک خدمات حفاری و معدن سنگ نمک خالص به کارخانجات تحویل داده شود.

انواع نمک‌های صنعتی

نمک‌های صنعتی معمولا در انواع و گرید‌های مختلفی تولید می‌شوند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به نمک شکری، نمک شیلاتی، نمک نخودی، نمک صدفی، نمک حفاری و نمک جاده‌ای اشاره کرد.

نمک صدفی به علت داشتن بلور‌های زیبا و درخشندگی بالا به نام نمک صدفی شناخته می‌شود این نمک بسیار ریز است و بسیار مشابه به نمک تصفیه شده می‌باشد.

نمک شکری با نام دیگر نمک حفاری نیز شناخته می‌شود.

به علت این‌که شباهت زیادی به دانه‌های شکر دارد، از این رو به نمک دانه شکری نیز معروف است.

از کاربرد‌های این نوع از نمک می‌توان به استفاده در گل حفاری، نمک سود کردن گوشت‌ها و استفاده در پنیر لیقوان اشاره کرد.

نمک شیلاتی نیز نوع دیگری از نمک صنعتی می‌باشد که بعد از اینکه وارد دستگاه خردکن می‌شود قطعه‌های بزرگ نمک تبدیل به قطعات کوچک‌تری شده و به اندازه‌ی نخود در‌می‌ایند.

چون از نمک شیلاتی در صنعت شیلات و گندزدایی به مقدار بالایی استفاده می‌شود به همین علت به این نام خوانده می‌شود.

همچنین از نمک شیلاتی در سختی‌گیری آب، احیای رزین‌های غیر فعال شده، صاف کاری‌های بسیار دقیق و صنعت چرم سازی و دباغی استفاده می‌شود.

 نمک نرم نیز نوع دیگری از نمک‌ صنعتی می‌باشد که آخرین نوع نمک صنعتی تصفیه نشده محسوب می‌شود و از نظر سایز دانه‌ها همانند پودر است.

به علت کاربرد‌های صنعتی زیادی که دارد به آن نمک صنعتی نرم نیز می‌گویند. از کاربرد‌های اصلی نمک صنعتی نرم می‌توان به تولید اسید، دانه و نهاده‌های مرغ و طیور اشاره کرد.

بالا
تماس