برای قیمت تماس بگیرید

در معادن سنتی سطحی و زیرزمینی از چکش و اسکنه با کلنگ و بیل استفاده می کنند. مین گاری ها برای جابجایی سنگ معدن و سایر موا...

 • 09227659702

 • تهران
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
28 اسفند, 1400

برای قیمت تماس بگیرید

نام فنی مته معدنی حفاری جامبو است که وظیفه اصلی این دستگاه حفاری جبهه های کاری برای انجام متعاقباً برش کاری مربوط است.  ...

 • 09123734093

 • تهران
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
28 اسفند, 1400

برای قیمت تماس بگیرید

تجهیزات دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد تجهیزات استخراج زیرزمینی کاترپیلار است که به دلیل سیستم ‌های اطلاعاتی خود متمای...

 • 09126061591

 • خ قزوین خ کاظمی(تیموری سابق) نرسیده به چهارراه درویش پ56
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
28 اسفند, 1400

برای قیمت تماس بگیرید

معدن یکی از حیاتی ترین اجزای جامعه مدرن به دلیل استفاده از مواد معدنی استخراجی در تقریبا هر محصول مصرفی است. علاوه بر ای...

 • 09397764056

 • تهران
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
28 اسفند, 1400

برای قیمت تماس بگیرید

بیل مکانیکی یا بیل مکانیکی ماشینی است خودکششی، روی لاستیک یا مسیر، با ساختاری که می تواند حداقل 360 درجه (در یک جهت و در...

 • 02166609764

 • تهران- پاساژ میلاد قائم
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
28 اسفند, 1400

مواد و لوازم معدن

همان‌طور که می‌دانید کار در معادن نیازمند ابزار‌های ویژه‌ای جهت استخراج و بیرون آوردن مواد اولیه‌ی لازم از دل سنگ می‌باشد.

از این رو در این مقاله beforosh به آشنایی با لوازم و تجهیزات مورد نیاز جهت کار در معادن خواهیم پرداخت.

مواد و لوازم معدن

دریل‌های معدن

از ابزار‌های مهم و اساسی برای انجام عملیات در معادن دریل‌ها می‌باشند.

معمولا مرحله‌ی اولیه برای انجام کار در معادن بیرون کشیدن ماده‌ی معدنی از درون زمین می‌باشد از آن جایی که مواد معدنی در فاصله‌ی معینی از سطح زمین قرار گرفته‌اند ابتدا باید با استفاده از دستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیاز مهندسی و تکنولوژ‌ی‌های تخمینی فاصله‌ی ماده‌ی معدنی از سطح زمین را سنجید سپس با استفاده از دریل شروع به کندن کرد.

در مرحله‌ی بعد مواد حاصل از کندن را با استفاده از لودر و ماشین آلات صنعتی به بیرون از معدن منتقل می‌کنند. برای اطلاع از قیمت لوازم یدکی ماشین آلات معدن به سایت بفروش مراجعه کنید.

 در واقع عملیات خاک‌برداری با کمک کامیون‌ها و لودر‌ها انجام می‌شود و سپس مواد معدنی با استفاده از آسانسور‌های کارگذاری شده در داخل معدن به سطح کشیده می‌شوند.

مته‌های معدنی معمولا برای کارگذاری مواد انفجاری به کار می‌روند تا با انجام انفجار کنترل شده در بخشی از معدن مواد معدنی را از مواد سنگین جدا کنند.

امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و بهبود عملکرد ماشین آلات مورد استفاده در معدن از دستگاه‌های پیشرفته و کنترل از راه دور جهت بهره‌وری بهتر حفاری معادن استفاده می‌شود.

از دریل‌های معدنی جهت ایجاد سوراخ‌ در زیر زمین استفاده می‌کنند. سرمته‌های مورد استفاده در ایجاد سوراخ‌های نزولی در کف معدن یا دیواره‌های آن به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در صورت نیاز بتوان آن‌ها را به راحتی تعویض کرد و از سرمته‌های دیگری با اندازه و قطر‌های مختلف استفاده کرد.

زیرا ممکن است گاهی سوراخ ایجاد شده در دیواره کوچک‌تر باشد و عملکرد قابل توجهی برای انجام کار‌های معدنی نداشته باشد از این رو به راحتی می‌توان با انتخاب مناسب قیمت سرمته و چکش معدن بزرگتر سوراخ بزرگتری نیز ایجاد کرد.

ابزار‌های انفجاری

یکی از مهم‌ترین عناصر مورد نیاز در پیش بردن کار‌های معدنی ابزار‌ها و مواد انفجاری می‌باشد.

معمولا از ابزار‌های انفجاری جهت شکستن مواد و سنگ‌های بزرگ و جدا کردن ماده‌ی معدنی مورد نظر از دیواره‌ی معدن استفاده می‌شود.

معمولا برای این که هزینه‌های حمل و نقل مواد معدنی استخراج شده کمتر شود از دکل‌های مته که بدون سرنشین هستند در محل انفجار استفاده می‌کنند و آن‌ها را در سوراخ‌های از پیش تعیین شده قرار می‌دهند تا سوراخ را منفجر کنند.

با انجام این کار یک اندازه‌ی خاصی از مواد به دست می‌آید که این اندازه با شدت انفجار تنظیم می‌شود یعنی هر چه شدت انفجار بیشتر باشد مقدار مواد به دست آمده نیز بیشتر خواهد بود.

بعد از انجام انفجار سنگ‌های تولید شده از این فرآیند توسط بیل‌های مکانیکی و لودر بازیابی می‌شوند.

 به این نکته نیز باید توجه داشته باشید که در صورتی که شدت انفجار بیش از حد باشد آسیب ساختاری به معدن وارد خواهد کرد که در این صورت پیش بردن عملیات پر‌ریسک خواهد شد.

بخشی از عملیات معدنی شامل جابه‌جایی‌های زمینی خواهد بود جهت انجام این مرحله از عملیات معدنی، معدنچیان از تهیه و خرید دستگاه و تجهیزات کشاورزی استفاده می‌کنند.

در واقع طی این فرایند خاک‌های سست از یک مکان به مکان دیگر منتقل می‌شوند.

همچنین کار با بولدوزر‌ها نیز در دستور کار معدنچیان قرار دارد زیرا علاوه بر حمل مقادیر زیادی زمین از جابه‌جایی‌های زمین جهت نابود کردن مواد اضافی نیز استفاده می‌شود.

تجهیزات خوردکن

تجهیزات خورد کن دستگاه‌هایی می‌باشند که از آن‌ها برای خرد کردن مواد یا به عبارتی تبدیل مواد بزرگ و سنگین به قطعات قابل حمل استفاده می‌شود.

این تجهیزات شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی دارند که بزرگترین‌ آن‌ها به صورت جرثقیل‌های غول‌پیکر در محل معادن نصب می‌شوند.

این خورد کن‌ها معمولا بهره‌وری را به حداکثر می‌رسانند و سرعت را کم می‌کنند از این رو در کار‌های معدنی کمک زیادی می‌کنند و کار‌ها را پیش می‌برند.

تجهیزات خورد کن به صورت اختصاصی مواد را به قطعات قابل کنترل و قابل حمل تبدیل می‌کنند و از آن‌جایی که هزینه‌های مرتبط با کار با مواد بزرگ و سنگین را تا حد زیادی کاهش می‌دهند از این رو نقش مهمی نیز در فرایند‌های انتقال مواد دارند.

معمولا از تجهیزات خورد کن در معادن نمک و استخراج نمک‌های صنعتی استفاده می‌شود.

زیرا در معادن نمک، سنگ معدن تا حد زیادی سنگین می‌باشد و از خورد کن‌ها جهت ریز کردن و شکستن آن‌ها استفاده می‌شود از این رو تجهیزات خورد کن نقش اساسی در تولید و فروش نمک صنعتی از معادن دارند.

در واقع با استفاده از این تجهیزات مواد اولیه در زیر زمین استخراج می‌شوند و برای انتقال آن‌ها به سطح زمین از سیستم‌های گسترده‌ای جهت انتقال استفاده می‌شود.

چکش‌های حفاری

از ضروری‌ترین تجهیزات مورد استفاده در معادن چکش‌های حفاری می‌باشد زیرا ما همواره در تمامی بخش‌های معادن امکان استفاده از مواد انفجاری و دستگاه‌های خورد کننده را نخواهیم داشت از این رو از چکش‌های حفاری استفاده خواهیم کرد.

چکش‌های حفاری انواع مختلفی دارند با توجه به عملکرد چکش‌ها ابتدا مکانیزم‌های درگیر در عملیات حفاری را بررسی می‌کنیم.

این مکانیسم‌ها شامل چرخش، پیشروی و ضربه می‌باشند و از آن‌جایی که برای حفاری هر سه مورد باید صورت بگیرد چکش‌ با توجه به آن مکانیزم طراحی خواهد شد.

چکش‌های DTH از معروف‌ترین چکش‌های حفاری مورد استفاده در معادن می‌باشند و با اندازه و ابعاد مختلفی تولید می‌شوند.

معمولا ابعاد تولیدی از دو اینچ شروع می‌شوند و تا حدود ۲۰ اینچ نیز ادامه دارند و از آن جایی که برخی از چکش‌ها برای حفاری‌های بزرگ استفاده  می‌شوند وزن آن‌ها به ۲۰ تن نیز می‌رسد.

سنگ شکن

به دستگاه‌هایی گفته می‌شود که برای خرد کردن مواد اولیه‌ی استخراج شده از معادن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

معمولا  روش کار سنگ‌شکن‌ها بدین صورت است که مواد اولیه‌ی به دست آمده را تا حد دلخواهی کوچک می‌کنند تا مواد برای مرحله‌ی بعد آماده شوند.

از آن‌جایی که سنگ‌ها از لحاظ سختی، ابعاد و رطوبت با هم تفاوت‌هایی دارند از این رو هنگام انتخاب خرید سنگ شکن باید به چنین تفاوت‌هایی توجه ویژه داشت.

تجهیزات مخصوص آنالیز نیز از جمله تجهیزات دیگری هستند که برای نظارت بر مواد استخراج شده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در واقع سیستم‌های آنالیز به گونه‌ای طراحی شده‌اند که این امکان را فراهم می‌کنند تا مواد استخراج شده را از روی تسمه‌ی در حال حرکت بگیرید و کیفیت آن را بسنجید.

 در پایان درباره‌ی تجهیزات مورد نیاز برای معدن اطلاعات زیادی را کسب کردید.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که عملیات حفاری و استخراج از معادن در صورتی انجام می‌شود که مواد معدنی به اندازه‌ی کافی غنی باشند و استخراج از آن سود‌اور باشد.

به طور کلی می‌توان گفت که جهت انجام عملیات استخراج به سرمته و چکش‌های مخصوص معدن، سنگ شکن، لوازم یدکی و ماشین‌الات معدن، اجاره لودر و دستگاه و تجهیزات کشاورزی نیاز است که هر کدام از آن‌ها روند کاری استخراج را تا حد زیادی پیش می‌برند.

بالا
تماس