برای قیمت تماس بگیرید

تهیه و فروش انواع لوازم حفاری و خرید دستگاه حفاری مغزه گیری، تجهیزات حفاری مانند انواع سر مته کرگیری وایر لاین PQ , HQ ,...

 • 09124738625

 • تهران
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامههیچ کدام
1 خرداد, 1401

برای قیمت تماس بگیرید

فروش لوازم حفاری هر آنچه برای حفاری به آن نیاز داشته باشید، تامین می کنیم. فروش تجهیزات حفاری با مناسب ترین قیمت و بهتری...

 • 09128215276

 • خ قزوین ، سه راه آذری ، پاساژ میلاد قائم
 • وضعیتنو
1 خرداد, 1401

برای قیمت تماس بگیرید

فروش دستگاه و لوازم حفاری تهیه و فروش دستگاه حفاری و انواع لوازم حفاری و مغزه گیری از برندهای گوناگون صورت می گیرد. انوا...

 • 09124738625

 • تهران
 • وضعیتخدمات
 • ضمانتنامههیچ کدام
14 فروردین, 1401

برای قیمت تماس بگیرید

فروش تجهیزات حفاری فروشگاه اینترنتی معدن کیت ارائه دهنده ی خدمات فروش ابراز و تجهیزات حفاری برای انواع پروژه های معدن، ر...

 • 09020088920

 • تهران
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامههیچ کدام
14 فروردین, 1401

برای قیمت تماس بگیرید

شرکت تکنو خاک نمایندگی فروش دستگاه و لوازم حفاری می باشد. انواع دستگاه های حفاری و لوازم مورد نیاز برای حفاری ژئوتکنیک ،...

 • 09121891236

 • بزرگراه سعیدی، ابتدای شهرک صنعتی چهاردانگه، مجتمع کاوه، واحد4
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامههیچ کدام
18 دی, 1400

داشتن منابع طبیعی برای هر کشوری بسیار با اهمیت است. این منابع می‌تواند کشورها را به قدرت برساند و نیاز آنها به دیگر کشورها را کاهش دهد. عموما منابع طبیعی مانند نفت، گاز و … در زمین و قرار دارد. برای رسیدن به این منابع نیاز است تا ده‌ها و صدها متر وارد دل زمین شد. این کار نیاز به یک سری ماشین‌آلات پرقدرت دارد که به ماشین‌آلات حفاری معروف هستند. ما در این مقاله قصد داریم تا انواع ماشین‌آلات حفاری را مورد بررسی قرار دهیم. تا انتهای این مقاله با بفروش همراه باشید.

حفاری چیست

به زبان ساده به کندن زمین برای رسیدن به هدفی معین را حفاری می‌گویند. حفاری یکی از پیچیده‌ترین، مهم‌ترین، گران قیمت‌ترین و طاقت فرساترین فعالیت‌های صنعتی کمی‌باشد که برای انجام دقیق آن نیاز است که مراحل مختلف با دقت زیادی انجام شود. کارهایی مه مهندسان و نقشه کسان قبل از انجام حفاری انجام میدهند بر اساس فرضیه و اطلاعات محیطی است.

نیاز به حفازی

این فرضیه‌ها با انجام یک حفاری دقیق به نتیجه‌ می‌رسد. پس اگر حفاری به درستی انجام نشود همه‌ی زحمات به هدر می‌رود. برای اینکه یک حفاری دقیق، اصولی و امن انجام شود، نیاز به ماشین‌آلات و ابزارهای پرقدرتو دقیق است. در ادامه روند حفاری و ابزارهای مختلف این فعالیت مهم را بررسی می‌کنیم.

تعیین محل حفاری

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که باعث می‌شود یک حفاری اصولی انجام شود و نتیجه رضایت بخش باشد، تعیین محل حفاری است. فاصله‌ی محل حفاری تا منطقه‌ی مسکونی، فاصله از چاه‌های مجاور، بررسی مسیر برق فشار قوی، استفاده از اطلاعات جغرافیایی و زمین شناسی و … مواردی هستند که در تعیین محل حفاری نقش پر رنگی دارند.

متخصصین حفاری

استفاده از متخصصین مختلف می‌تواند به تعیین دقیق محل حفاری بسیار کمک کند. اگر دقت کافی در تعیین محل حفاری وجود نداشته باشد استفاده از بهترین ماشین‌آلات حفاری هم راه به جایی نمی‌برد. بنا بر این استفاده از ماشین‌آلات حفاری دقیق در محل مناسب است که باعث ایجاد نتیجه‌ی مطلوب می‌شود.

برنامه ریزی برای حفاری

همان طور که تا الان گفتیم یک حفاری امن و اصولی که منتج به نتیجه شود نیازمند طی کردن مراحل مختلفی هست. فاکتورهایی مانند اصول مهندسی، تجربه‌ی بالا، قدرت تشخیص و آنالیز درست و … در برنامه ریزی حفاری بسیار مورد اهمیت هستند. روش‌های مختلفی برای برنامه ریزی وجود دارد اما هدف نهایی همه‌ی این برنامه ریزی‌ها رسیدن به نتیجه است و یک هدف مشترک را دنبال می‌کنند. به طور کلی برنامه ریزی برای حفاری سه عامل مهم بستگی دارد، این سه عامل عبارتند از:

 • وجود حفارانی که تجربه‌ی کافی دارند و از تمام مراحل حفاری آگاهی کامل دارند.
 • استفاده از ماشین‌آلات حفاری پیشرفته و نرم افزارهای به روزی که در بازار موجود هستند.
 • استفاده از افرادی که قدرت تجزیه و تحلیل همچنین آنالیز کامل روند کار را دارند.

نصب و ایجاد اتاقک

بعد از انجام برنامه ریزی و تعیین محل حفاری، مهندسین شروع به نصب و ایجاد موارد مورد نیاز مانند اتاقک‌ها و جاده‌ها می‌کنند سپس ماشین‌آلات حفاری برای انجام حفاری به محل منتقل می‌شوند. حفاری توسط ماشین‌آلات حفاری انجام می‌شود که معمولا افراد مختلف در 3 شیفت و به صورت 24 ساعته روی آن کار می‌کنند. در ادامه برخی از مهم‌ترین ماشین‌آلات حفاری را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ماشین‌آلات حفاری جهت حفاری اصولی

همان طور که گفتیم برای انجام یک حفاری اصولی که به نتیجه‌ی نهایی ختم شود، باید تمام مراحل آن با دقیق انجام شود. تعیین محل حفاری، برنامه ریزی برای چگونگی انجام کار، استفاده از ماشین‌آلات حفاری و انجام دقیق کار مهم‌ترین مراحل انجام حفاری می‌باشد. در ادامهئ برخی از مهم‌ترین ماشین‌آلات حفاری را بررصسی می‌کنیم، این ماشین‌آلات عبارتند از:

دریل واگن wagon drill

دریل واگن‌ها به دو دسته‌ی کلی تقسیم می‌‍شوند:

 • پنوماتیکی(بادی)
 • هیدرولیکی(روغنی)

توجه داشته باشید که دریل واگن‌های هیدرولیکی مزایای بیشتری دارند به همین دلیل استفاده از این ماشین‌آلات حفاری در پروژه‌ها به صرفه‌تر است.

جامبو دریل

جامبو دریل‌ها نیز انواع گوناگونی دارند. این ابزار مهم می تواند تک بوم،دو بوم و سه بوم همچنین با سبد و بدون سبد باشند. در ضمن این ماشین‌آلات حفاری هم در دو نوع پنوماتیکی و هیدرولیکی تولید می‌شود.

کله گاوی

اساس کاری در ماشین کله گاوی انتقال ضربه به سنگ است وعواملی مانند وزن چکش،ارتفاع آن،فرکانس و… در میزان ضربه‌ی وارد شده تاثیر دارد. سر حفار این ماشین‌ها به دسته‌های پودرکن و تراشه کنی تقسیم می‌شوند و قابل تعویض شدن هستند. ناخن‌هایی که بر کله‌ی حفاری نصب می‌شوند از جنس کربور تنگستن است. این دستگاه که بخش‌های اصلی آن چکش هیدرولیکی و بیل مکانیکی است، در ابعاد مختلف تولید می‌شود.

دستگاه حفر تونل (TBM)

این ابزارها به ماشین‌آلات ویژه معروف هستند چون به دلیل قیمت بسیار بالا فقط در برخی پروژه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ماشین‌آلات به دو دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند که دسته‌ی اول برای حفاری در سنگ و دسته‌ی دوم برای حفاری در زمین بکار گرفته می‌شوند. امروزه از این ماشین‌آلات حفاری با اندازه‌های مختلف تولید می‌شود. بزرگ‌ترین تی بی ام ساخته شده تا به امروز توسط یک شرکت آلمانی به نام هرنگشت برای حفاری در شانگهای چین تولید شده است که قطر آن حدود 15.43 متر است.

چکش هیدرولیکی

در برخی موارد که بدنه تونل اصطلاحا ریزشی است و تونل مسافت کمی دارد به صرفه‌ترین و کم هزینه‌ترین راه استفاده از چکش‌های هیدرولیکی می‌باشد. البته مواردی هم وجود دارد که به خاطر شرایط جغرافیایی نمی‌توان از دیگر ماشین‌آلات حفاری استفاده کرد، در این موارد نیز بهتر است از چکش‌های هیدرولیکی استفاده کنیم.

بفروش مرجع معرفی مشاغل صمنعتی

ما در این مقاله سعی کردیم تا روند انجام یک حفاری امن و اصولی را از ابتدا بررسی کنیم.

همان طور که می‌دانید برای انجام چنین حفاری‌ای که به نتیجه‌ی دلخواه و هدف مورد نطر برسیم باید موارد مختلفی در کنار هم قرار بگیرند.

بعد از انجام کارهای اولیه و رسیدن به نتیجه برای محل حفاری و نصف لوازم اولیه نوبت به ورود ماشین‌آلات حفاری برای انجام کار می‌رسد.

توجه داشته باشید که انتخاب ماشین الات حفاری به اندازه‌ی تمام مراحل دیگر مهم است. استفاده از ابزار و نرم افزارهای به روز می‌تواند هزینه‌ها را کاهش دهد و در مدت زمان کمتری نتیجه‌ی دلخواه حاصل شود.

بالا
تماس