برای قیمت تماس بگیرید

لوله مسی در تاسیساتی برای انتقال آب با PH خنثی به کار می رود. برای اطلاع از قیمت لوله مسی مناسب به سایت بفروش مراجعه کنی...

 • ۰۲۱۳۳۹۳۷۸۴۹

 • تهران،خیابان پانزده خرداد(بازار)، خیابان پامنار، پلاک 354
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
7 اسفند, 1400

برای قیمت تماس بگیرید

لوله مسی برای انتقال انواع سیال مخصوصا آب و گاز طبیعی در ساختمان‌ های مسکونی، تجاری و صنعتی به کار می روند. خرید لوله مس...

 • ۰۹۱۲۰۶۰۲۹۸۰

 • کیلومتر 4 بزرگراه فتح بازار فولاد واستیل ایران بلوک 2 پلاک 119
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
7 اسفند, 1400

برای قیمت تماس بگیرید

دوام بالای لوله مسی بدون نیاز به مراحل تعمیر و نگهداری، آن‌ را به گزینه اصلی برای کاربرد در لوله‌ کشی، گرمایش، سرمایش و ...

 • ۰۲۱۳۶۹۰۶۳۱۲

 • بازار آهن
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
7 اسفند, 1400

برای قیمت تماس بگیرید

عملکرد حرارتی لوله مس چندین برابر بهتر از آلومینیوم است. به همین دلیل گزینه ایده آل برای سیستم‌ های گرمایشی، سرمایشی و ت...

 • ۰۹۱۲۰۶۰۲۹۸۰

 • کیلومتر 4 بزرگراه فتح بازار فولاد واستیل ایران بلوک 2 پلاک 119
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
7 اسفند, 1400

برای قیمت تماس بگیرید

فشار سیال داخل لوله که قرار است از نقطه ای به سایر نقاط انتقال پیدا کند، عامل تعیین و انتخاب نوع لوله مناسب است. این لول...

 • ۰۲۱۶۶۳۹۵۵۱۳

 • تهران.بزرگراه فتح.فتح13.مجتمع پایتخت.پلاکA24
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
7 اسفند, 1400

لوله مسی

لوله مسی به دلیل ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی که دارد از بهترین لوله‌های مورد استفاده می‌باشد و کاربردهای گسترده‌ای در صنعت دارد. مس یکی از فلزاتی است که از ابتدای تاریخ بشریت، در خدمت پیشرفت تمدن انسان‌ها بوده است.

در طول تاریخ، فلز مس به دلیل خواص ویژه‌ای که داشته برای ساخت ماشین آلات و لوازم یدکی کشاورزی، لوازم صنعتی، ابزار‌های جنگی، دستگاه و تجهیزات دامداری، لوازم خانگی، زیورآلات و صنایع دستی استفاده می‌شد.

ما در این مقاله بفروش قصد داریم با لوله مسی و انواع آن‌ها بیشتر آشنا شویم.  تا انتها با ما همراه باشید.

لوله مسی چیست؟

لوله‌های مسی در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی و به منظور انتقال آب و گاز، لوله کشی سیستم گرمایش و تهویه مطبوع و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوله‌های مسی یکی از عنصرهای مهم لوله کشی در ساختمان‌های تجاری و مسکونی هستند و پای ثابت صنعت ساخت و ساز محسوب می‌شوند.

قبل از پرداختن به مزایا و معایب لوله مسی لازم است تا به طور مختصر با تعریف این لوله‌ها آشنا شویم. لوله‌های مسی از فلز مس ساخته می‌شوند و ساختار تشکیل دهنده آنها از دو نوع مس نرم و مس سفت می‌باشد.

نوع نرم این لوله‌ها به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند و می‌توان آن‌ها را در قسمت‌های مختلف ساختمان با زوایای مختلف، بکار برد. نوع سخت این لوله‌ها مقاومت کافی در برابر خوردگی و نشتی و جوش پذیری برخوردار هستند.

فشار سیال داخل لوله که قرار است از نقطه‌ای به نقطه‌ دیگر انتقال پیدا کند، عامل تعیین و انتخاب نوع لوله مناسب می‌باشد. این لوله‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

آگهی‌های مرتبط با: لوله درز مستقیم 

انواع لوله‌های مسی

انواع لوله‌های مسی

این لوله‌‌ها در انواع و قطرهای مختلفی در بازار موجود هستند که هر یک از آن‌ها برای کاربرد خاصی مناسب هستند.

نکته مشترکی که در رابطه با لوله‌های مسی و انواع آن وجود دارد، اندازه قطر لوله‌ ها می‌باشد.

قطر واقعی، همان قطر خارجی آن است که عمدتاً 8/1 اینچ بزرگ‌ تر از اندازه اسمی یا همان چیزی است که لوله نامیده می‌شود. به‌ عنوان‌ مثال، یک لوله 2/1 اینچ دارای قطر خارجی 8/5 اینچ می‌باشد.

قطر داخلی با ضخامت دیواره لوله تعیین می‌‌شود که در انواع لوله متفاوت است.

چهار نوع متداول از آن‌‌ها که در ساخت‌ و سازهای مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می‌‌گیرند عبارتند از: نوع K، نوع L، نوع M و نوع DWV. نوع اول امروزه به‌ طور رایج در اکثر پروژه‌‌ها استفاده می‌‌شود؛ در حالی‌ که نوع چهارم در سیستم زهکشی ساختمان‌‌های قدیمی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

آگهی‌های مرتبط با: لوله استیل دکوراتیو

 • لوله مسی نوع K

نوع K ضخیم‌ ترین دیواره را در بین انواع لوله‌های مسی دارد که برای توزیع آب، حفاظت از آتش و تهویه مطبوع در ساختمان‌‌های مختلف استفاده می‌‌شود.

لوله نوع K در هر دو حالت نرم و سخت موجود است و قطعات مجزای این نوع لوله می‌توانند با اتصالات مشبک و فشرده‌ سازی به همدیگر متصل شوند.

این نوع لوله برای خطوط اصلی دستگاه و تجهیزات آب و فاضلاب زیرزمینی توصیه می‌شود؛ زیرا ضخامت بالای آن کمک می‌‌کند تا فشار حاصل از خاک پر شده در ترانشه‌‌ها را تحمل کند.

 • لوله مسی نوع L

نوع L به‌ عنوان رایج‌‌ترین نوع لوله‌ کشی مس در نظر گرفته می‌ شود؛ زیرا می‌‌توان آن را در موارد بیشتری نسبت به سایر انواع این لوله‌‌ها استفاده کرد.

لوله نوع L نازک‌‌تر از نوع K است؛ اما ضخیم‌‌تر از نوع M می‌باشد. نوع انعطاف‌‌پذیر لوله L را می‌‌توان برای ترمیم یا جایگزینی خطوط آب قدیمی استفاده کرد. در حالی‌ که نوع سخت این لوله را می‌‌توان در خارج از ساختمان که در معرض مستقیم نور آفتاب قرار دارد نیز استفاده کرد.

 • لوله مسی نوع M

نوع M نسبت به سایر انواع، دیواره و ضخامت نازک‌‌تری دارد که به دو صورت نرم و سخت تولید و به بازار عرضه می‌‌شود.

دیواره نازک‌‌تر به معنای مس کمتر و در نتیجه قیمت پایین‌‌تر است؛ به همین دلیل، لوله‌‌های نوع M به دلیل قیمت نسبتاً پایین برای کاربردهای مسکونی مطلوب هستند.

این نوع بیشتر برای لوله‌ کشی سیستم‌های آب خانگی و تهویه استفاده می‌شود. البته استفاده از برخی از لوله‌‌های نوع M توسط استانداردهای منطقه‌‌ای با یک سری محدودیت‌هایی مواجه است.

 • لوله مسی نوع DWV

نوع DWV برای منافذ خروجی سیستم زهکشی در بسیاری از خانه‌‌های قدیمی مورد استفاده قرار می‌‌گرفت که در ساخت‌ و سازهای مدرن توسط لوله‌‌های پلاستیکی PVC یا ABS جایگزین شده است.

این نوع لوله برای انتقال آب با درجه فشار کم و برای کاربردهای روی زمین مناسب است و به‌ طور معمول کمتر از فشار آب اکثر سیستم‌‌های تأمین آب شهری را تحمل می‌کند. لوله DWV معمولاً دارای علائم زرد است تا آن را از مس نوع M متمایز کند.

آگهی‌های مرتبط با: لوله درز مستقیم گاز API

کاربرد لوله مسی

کاربرد لوله مسی

کیفیت فوق‌العاده لوله‌های مسی باعث شده تا کاربرد گسترده‌ای در موارد مختلف داشته باشد.

این لوله‌ها در انواع مختلف و در قطرهای بزرگ و کوچک، برای انتقال مایع یا گاز در سیستم‌های فشار بالا یا کم در دامنه وسیعی از دما، می‌توانند استفاده شوند. در ادامه برخی از مهم‌ترین کاربردهای لوله‌های مسی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • سیستم توزیع گاز

لوله‌های مسی یک راه حل عالی و مقرون به صرفه برای رساندن گاز طبیعی به مناطق مسکونی و غیر مسکونی می‌باشد.

ویژگی انعطاف‌پذیری این لوله‌ها باعث می‌شود که انتقال گاز در مسیر‌های طولانی به راحتی انجام شود.

 • سیستم اطفای حریق

لوله‌های مسی از دوام و مقاومت مناسبی در طول دوره زمان برخوردار هستند. چون در طول زمان زنگ نمی‌زند و به آب رنگ نمی‌دهد به همین علت است که برای لوله کشی توزیع آب در سیستم‌های اطفای حریق استفاده می‌شود.

اگر از این لوله‌ها در سیستم اطفای حریق استفاده شود، حتی اگر سال‌ها آب راکد باشد می‌توان اطمینان داشت که به موقع آب لازم برای مهار آتش برسد.

بنابراین در صورت فعال شدن سیستم اطفای حریق داخل ساختمان، بدون لکه دار شدن دیوار‌ها و لوازم داخل ساختمان می‌توان آتش را مهار کرد. همچنین این لوله‌ها در برابر گرما و حرارت مقاومت هستند و شعله‌ور نمی‌شوند.

 • سیستم گاز پزشکی و خلا

در بیمارستان‌ها و مکان‌های درمانی، از لوله‌های مسی برای انتقال گاز اکسیژن یا ایجاد سیستم خلا استفاده می‌شود.

این لوله‌ها به دلیل غیر قابل نفوذ بودن در برابر آلاینده‌ها از تجمع میکروبی در سیستم‌های گازی جلوگیری می‌کند، گازهای پزشکی لازم را تمیز و بدون میکروب نگه داشته و در نتیجه گاز‌ها خالص باقی می‌مانند.

 • سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی و تهویه

ویژگی پایدار بودن و عدم نیاز به نگهداری لوله‌ مسی، باعث می‌شود که به عنوان گزینه اصلی برای لوله کشی، سیستم گرمایشی، سرمایشی و سایر سیستم‌های مکانیکی در ساختمان انتخاب شوند.

عملکرد حرارتی مس چندین برابر بهتر از لوله آلومینیوم بوده و ضمن این که مس مقاومت بیشتری در برابر خوردگی داشته و شکل پذیری و انعطاف پذیری، نسبتا بهتری در مقایسه با سایر مواد از خود نشان می‌دهد. این ویژگی‌ها سبب شده که  لوله‌های مسی یک گزینه ایده‌‌آل برای سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی و تهویه مطبوع باشند.

 • سیستم شبکه توزیع آب

متصل کردن لوله‌های مسی برای فواصل طولانی می‌تواند به کمک جوش یا رابط‌های اتصال موجود به راحتی انجام شود. همچنین لوله‌های مسی به دلیل خاصیت ضد باکتری بودن برای سالیان طولانی و متمادی به عنوان گزینه مناسبی برای لوله کشی آب آشامیدنی ساختمان‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

جمع بندی

ما در این مقاله سعی کردیم در مورد لوله مسی و انواع آن صحبت کنیم و مهم‌ترین ویژگی‌های آن را بیان کنیم. همچنین کاربردهای این نوع لوله را مورد بررسی قرار دادیم. برای کسب اطلاعات بیشتر همچنین دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بالا
تماس