برای قیمت تماس بگیرید

آلومینیوم به دلیل چگالی کم و خاصیت آن برای مقاومت در برابر خوردگی از طریق فرآیند غیرفعال سازی قابل توجه است. خرید و فروش...

 • ۰۹۱۹۷۷۲۲۷۲۲

 • تهران - شهرک صنعتی شمس آباد
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
12 اسفند, 1400

برای قیمت تماس بگیرید

لوله آلومینیوم برای طیف گسترده ای از صنایع سود می برد. تولید کنندگان تفریحات در فضای باز از لوله برای ساخت موادی مانند ت...

 • ۰۹۹۱۱۰۰۱۰۴۲

 • قم
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
12 اسفند, 1400

برای قیمت تماس بگیرید

لوله آلومینیوم در طیف گسترده ای از کاربردهای صنعتی هوافضا و تجاری، از جمله محصولات مراقبت های بهداشتی، محصولات تفریحی، و...

 • ۰۹۱۲۴۰۹۷۲۷۴

 • کیلومتر 4 بزرگراه فتح بازار فولا و استیل ایران بلوک 2 پ 120
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
12 اسفند, 1400

برای قیمت تماس بگیرید

از لوله های پر کاربرد در صنایع، لوله آلومینیوم است. این پروفیل از لوله‌ های فلزی با پایه غیر آهنی به حساب می آید. فروش ل...

 • ۰۹۱۲۰۶۰۲۹۸۰

 • کیلومتر 4 بزرگراه فتح بازار فولاد واستیل ایران بلوک 2 پلاک 119
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
12 اسفند, 1400

برای قیمت تماس بگیرید

از فلز آلومینیوم به دلیل استحکام و مقاومت بالا و در عین حال سبکی، تجهیزات متفاوتی می سازند. این فلز را پر مصرف­‌ ترین فل...

 • ۰۲۱۶۶۸۰۷۰۰۴

 • فتح13_مجتمع پایتخت_پلاکA24/B10/B48
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
12 اسفند, 1400

لوله آلومینیوم

استفاده از فلزات در صنایع مختلف بسیار مهم و حیاتی است. تا جایی که امروزه در اکثر صنایع و محصولات از فلزات استفاده می‌شود. در این بین برخی از فلزات هستند که مانند طلا و نقره ازش مادی بیشتری دارند. برخی دیگر از فلزات به خاطر ویژگی‌های کاربردی‌ای که دارند در صنایع و تولید محصولات اهمیت بالایی دارند فلزاتی مانند لوله آهنی، لوله مسی، لوله آلومینیومی و … جزو این فلزات هستند.

ما در این مقاله قصد داریم تا یکی از مهم‌ترین فلزات موجود در جهان یعنی آلومینیوم را بررسی کنیم همچنین ویژگی‌ها و کاربرد‌های این لوله را به شما عزیزان بگوییم. تا انتهای این مقاله با بفروش همراه باشید.

لوله آلومینیوم

یکی از پرکاربردترین لوله‌هایی که در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، لوله آلومینیومی است. لوله‌های آلومینیومی وزن بسیار کمی دارد. همچنین استحکام و مقاومت بالایی نسبت به خوردگی دارد.

الومینیوم و آلیاژهای آن به دو دسته ریخته گری (Castable) و کارپذیر (Wrought) تقسیم می‌شود. آلیاژهای ریختگی آلومینیوم به خاطر سیالیت بالایی که دارند برای ریخته گری قطعات بسیار مناسب هستند.

کارپذیر آلیاژهای آلومینیوم نیز برای ساخت لوله‌های آلومینیوم مناسب است که به هشت گروه تقسیم می‌شود. این گروه‌ها از عناصر آلیاژی گوناگونی متشکل شده است که خواص مختلفی دارند. برای ساخت لوله‌‌های آلومینیومی عموما از آلیاژهای گروه 6000 استفاده می‌کنند، زیرا قابلیت شکل‌پذیری بسیار بالایی دارد.

لوله آلومینیومی 6061 پرکاربردترین آلیاژ در ساخت لوله آلومینیومی می‌باشد زیرا مقاومت بالایی در برابر خورندگی دارد و بسیار منعطف است. به طور کلی آلومینیوم جزو فلزهای نرم و منعطف است و چکش‌ خوری بالایی دارد. جالب است بدانید که رنگ این فلز نقره‌ای-خاکستری می‌باشد و منبع استخراج آن سنگ بوکسیت است.

ویژگی‌های لوله آلومینیومی

ویژگی‌های لوله آلومینیومی

لوله آلومینیومی یکی از انواع پروفیل‌های آلومینیوم است که در فرایند اکسیژن تولید می شوند. مزیت‌های زیاد این لوله باعث شده تا بسیار مورد توجه قرار گیرد. این توجه سبب شده که لوله آلومینیومی به عنوان یکی از پرمصرف‌‌ترین فلز‌های دنیا شناخته شود. در ادامه برخی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزایای این لوله‌ها را بررسی میکنیم:

·         یکی از قابلیت‌های مهم لوله‌های آلومینیومی که باعث شده در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار بگیرد، نقش پذیری بالای این لوله‌ها می‌باشد.

·         از دیگر قابلیت‌های لوله آلومینیومی قدرت بالا در انتقال سیالات است.

·         لوله‎‌های آلومینیومی به شدت خوش تراش هستند.

·         این لوله‌ها آنادایز پذیری بالایی دارند.

·         آلومینیوم بعد از نقره و مس سومین انتقال دهنده‌ی گرما در بین فلطات می‌باشد و لوله‌های آلومینیوم یکی از بهترین لوله‌های برای این کار هستند.

·         به راحتی می‌توان از این لوله‌‌های در انواع صنایع غذایی استفاده کرد زیرا آلومینیوم سمی نیست.

·         یکی از مهم‌ترین امتیازات این نوع لوله استحکام و مقاومت بالای آن در برابرخوردگی، لکه دار شدن، ساییدگی، فرسودگی و زنگ زدن می‌باشد که آن را به پرکاربردترین فلز جهان تبدیل کرده است.

·         لوله آلومینیومی، دربرابر سرما و گرما مقاومت بسیار خوبی دارند؛ این ویژگی سبب شده که لوله آلومینیم در برابر تغییرات جوی و دمایی مقاوم باشد و در طولانی مدت آسیب نبیند.

·         از قابلیت‌های مهم دیگر فلز آلومنیوم قابلیت جوشکاری بر روی آن می‌باشد، این مسئله یکی از دلایل مصرف گسترده‌ی این فلز شده است.

·         لوله آلومینیومی قابلیت چکش‌ کاری بالایی دارد همچنین نسبت به فلزهایی مانند فولاد، قابلیت رنگ پذیری و تزئینات بیشتری دارد.

·         لوله آلومینیومی به خوبی می‌تواند نور و گرما را منعکس ‌کند.

·         لوله آلومینیومی یک قابلیت فوق‍العاده دارد آن هم این است که می‌تواند در برابر صدا عایق باشد.

·         یک قابلیت منحصر به فرد که می‌توان برای لوله آلومینیومی و به طور کلی فلز آلومینیوم بیان کرد این است که این فلز کاملا غیر قابل ‌‌نفوذ است به طوری که هیچ جایگزینی ندارد.

·         تمام تجهیزات ساخته شده از فلز آلومینیوم، قابلیت بازیافت دارند. همین عامل سبب شده تا حامیان محیط زیست، استفاده از فلزات آلومینیومی را هم برای انسان‌ها و هم برای محیط زیست به صرفه بدانند.

·         آلومینیوم فلزی با خاصیت مغناطیسی است.

·         وزن سبک فلز آلومینیوم سبب شده تا از لوله آلومینیومی در بسیاری از صنایع مانند صنایع نظامی و هوا فضا کاربرهای فراوانی داشته باشد .

·         مزیت بسیار خوب دیگری که می‌توان برای این فلز با ارزش یادآور شد، قابلیت رسانای جریان برق بودن است. این یک مزیت خوب ایت که باعث می‌شود لوله آلومینیو کاربردهای بیشتری داشته باشد.

·         قابلیت ضد زنگ بودن آلومینیوم، سبب شده تا بتوان از این فلز در صنایع دریایی و کشتیرانی همچنین مناطقی که رطوبت بالایی دارند هم استفاده کرد.

·         انتقال دادن مناسب گرما، سبب می‌شود که از این فلزات در برنامه‌هایی که وابسته به دما می‌باشند، همانند سیستم تهویه مطبوع و انرژی خورشیدی استفاده گسترده‌ای شود.

·         آلومینیوم در اقتصاد، از فلزات مهم می‌باشد و در صنعت استفاده گسترده‌ای دارد .

انواع لوله‌های آلومینیومی

انواع لوله‌های آلومینیومی

 انواع لوله‌های آلومینیوم مانند لوله‌های گالوانیزه را با توجه به مقیاس‌های سایز، ضخامت، جنس و طول لوله دسته بندی می‌کنند. به طور کلی لوله‌ها به دو دسته لوله‌های بدون درز و درزدار تقسیم می‌شوند.

اکثر خریداران، لوله‌های بدون درز را انتخاب می‌کنند. زیرا بعد از جوشکاری، حرارت سبب می‌شود استحکام اولیه آلومینیوم، کم شود و در لوله‌های آلومینیومی بدون درز از هیچ جوشی استفاده نشده است. امکان تهیه لوله‌های بدون جوش در لوله‌هایی که سایز بالا دارند بسیار دشوار است. بنابراین مجبوریم از لوله‌های جوشی استفاده کنیم.                                 

کاربرد لوله آلومینیومی

در خدمات صنعتی مختلف انتخاب مناسب لوله در پروژه‌ها بسیار با اهمیت است. به همین دلیل باید با آگاهی کامل و استفاده از متخصصان این انتخاب انجام شود. زیرا یک اشتباه کوچک در انتخاب لوله می‌تواند باعث شکست پروژه شود.

یکی از لوله‌هایی که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، لوله آلومینیومی است. در ادامه برخی از مهم‌ترین کاربردهای لوله آلومینیوم را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

·         صنایع غذایی

·         صنایع ریلی

·         خودروسازی

·         اسکلت سازی

·         خطوط سوخت

·         ساخت قفسه

·         ساخت لوازم خانگی

·         ساخت فن

·         رادیاتور

·         خشک کن حمام

·         لوله‌های انتقال سوخت در هواپیما

·         آنتن تلویزیون

·         ساخت قفسه

·         صنایع نظامی صنایع ساختمان صنایع دکوراسیون

·         صنایع مبلمان

جمع بندی

همان طور که گفتیم آلومینیوم یکی از فلزات بسیار مهم در صنایع مختلف است که به دلیل قیمت نسبتا پایین، وزن کم و برخی دیگر از ویژگی‌های پر شمار، کاربردهای بسیار زیادی دارد. یکی از مهم‌ترین شکل استفاده از این فلز، لوله آلومینیوم است که در این مقاله به صورت کامل مورد بررسی قرار دادیم برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بالا
تماس