برای قیمت تماس بگیرید

اگر کسب و کار شما به ذخیره ایمن سوخت و سایر مایعات قابل اشتعال نیاز دارد، استفاده از مخزن ذخیره سوخت صنعتی بسیار مهم است...

 • ۰۹۱۲۲۸۶۵۲۵۰

 • تهران - جاده خاوران
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
19 اسفند, 1400

برای قیمت تماس بگیرید

مخازن ذخیره نفت مخازن یا ظروفی هستند که نفت را به طور موقت در طی مراحل مختلف فرآوری به انواع مختلف فرآورده های نفتی یا ق...

 • ۰۹۱۲۳۴۵۴۸۵۵

 • خیابن امام خمینی نرسیده به حسن اباد روبه روی مسجد مجد پاساژ نوایی پ 8
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
19 اسفند, 1400

برای قیمت تماس بگیرید

مخزن ذخیره سازی صنعتی ظروفی است که برای ذخیره سازی گاز، نفت، آب و فرآورده های پتروشیمی کاربرد دارد. برای خرید انواع مخزن...

 • ۰۹۱۳۳۰۱۴۶۸۳

 • ملکشهر خیابان امام خمینی نبش بهارستان غربی
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
19 اسفند, 1400

برای قیمت تماس بگیرید

مخزن ذخیره سوخت صنعتی قابلیت نگهداری انواع مایعات قابل اشتعال را دارد. خرید مخزن مناسب باکیفیت در سایت بفروش قابل انجام ...

 • ۰۹۱۳۲۳۲۷۳۳۴

 • اصفهان_نجف آباد_خیابان دکتر شریعتی_خیابان کاروان_دفتر و انبار شرکت آسترکیا
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
19 اسفند, 1400

برای قیمت تماس بگیرید

مخزن ذخیره سازی حاوی مایعات آلی، مایعات غیر آلی، بخارات و در بسیاری از صنایع وجود دارد. برای اطلاع از قیمت مناسب مخزن به...

 • ۰۲۱۸۸۰۲۹۸۶۲

 • تهران خیابان جهان ارا خیابان 27 پلاک 67 واحد 1 نبش کردستان
 • وضعیتنو
 • ضمانتنامهبلی
19 اسفند, 1400

انواع مخزن: آیا می‌دانستید که یکی از پرکاربرد ترین تجهیزات صنعتی، مخازن هستند؟ بسیاری از افراد تصور دارند که انواع مخزن تنها به مصارف خانگی محدود می‌شود، درصورتی که مخازن در صنعت‌های مختلف مانند پتروشیمی، تولید مواد غذایی، لبنیات، نفت، تولید رنگ و… مورد استفاده قرار می‌گردند. شما برای انتخاب یک مخزن مناسب و مطابق با کاربرد در صنعت باید تمامی انواع مخازن را به صورت کامل بشناسید.

مخزن چیست

قبل از آشنایی با انواع مخزن شما باید مفهوم درستی از مخزن داشته باشید، مخزن به عنوان یک محفظه با حجم‌های مختلف است که برای نگه‌داری یا ذخیره کردن موادغذایی یا موادشیمیایی مانند نفت، آب، بنزین، شیر و… به کارگرفته می‌شود. ساختار این سازه به گونه‌ای است که هیچگونه آسیبی به این مواد در طولانی مدت وارد نشده و مواد به دلیل دور بودن از هوای آزاد و اکسیژن توانایی واکنش شیمیایی نخواهند داشت.

در زمان قدیم فقط یک نمونه از مخزن وجود داشت اما امروزه مخزن‌ها در انواع مختلف ساخته شده‌اند و هر کدام از آنها دارای کاربری متفاوت نسبت به یکدیگرهستند. برای‌مثال شما نمی‌توانید از مخزن‌های نگهداری آب برای نگهداری نفت و بنزین در صنعت نفت و پتروشیمی استفاده کنید.

مخازن با ساختار های متفاوت

مخاطب به صورت معمول بر اساس استاندارد های زمان ساخت تقسیم بندی می‌شوند، برای مثال مخزن‌های صنایع نفت از ویژگی های کاملا متفاوتی مانند متر، مواد ذخیره شده در ساختار، نحوه ساخت ، فلز به کار گرفته شده و… نسبت به صنایع تولید موادغذایی برخوردار هستند. به همین دلیل برای معرفی انواع مخزن آنها را بر اساس تفاوت کاربردها معرفی خواهیم کرد. البته در سایت بفروش به دسته بندی آب و فاضلاب مراجعه کنید.

انواع مخزن

انواع مخزن نفت و شیمیایی

مخزن‌های نفت و موادشیمیایی به عنوان خاص ترین نمونه‌های مخزن با نحوه ساخت ویژه شناخته می‌شوند، این مخازن باید توانایی نگهداری سوخت‌های فسیلی و موادشیمیایی را در دمای یکسان دور از واکنش‌های شیمیایی داشته‌باشند. مخزن نفت و موادشیمیایی خود از انواع متفاوتی برخوردار هستند که هر کدام برای نوع خاصی از نفت و موادشیمیایی به کارگرفته می‌شوند.

مخزن ذخیره کننده کروی نفت و مواد شیمیایی

اولین نمونه انواع مخزن برای نگهداری مواد شیمیایی و سوخت های فسیلی، مخزن کروی است. این مخزن در بین انواع مخزن برای ذخیره LPG به کار گرفته می‌شود، LPG به موادی گفته می‌شود که مایع نیستند و به شکل گاز وجود دارند، معمولا مخازن نمی‌توانند گاز را به خوبی نگهداری کنند اما مخازن کروی به گونه ای طراحی شده‌اند که گازهایی مانند بوتان، پروپان را در شرایط اتمسفری متفاوت با روش تغییر شکل گاز ذخیره‌سازی کنند.

منظور از تغییر شکل گاز، تبدیل گاز به مایع است. گازها در دمای پایین به شکل مایع تغییر حالت می‌دهند، به همین دلیل مخازن کروی به گونه ای طراحی می‌شوند که دما را در بازه زمانی بسیار کمی کاهش داده و گازهایی مانند بوتان و پروپان  را برای ذخیره‌سازی به مایع تبدیل کنند سپس زمانی که شما به صورت مجدد به این مواد در حالت گاز نیاز داشته باشید، با بالا بردن دما می توانید از آنها استفاده کنید.

مخازن ذخیره اتمسفریک

نمونه ای دیگر از انواع مخزن را می‌توانیم مخازن ذخیره اتمسفرینگ معرفی کنیم، این مخزن توانایی نگهداری مواد شیمیایی و سخت های فسیلی را در حالت مایع و در دمای محیط دارد. برای مثال اگر شما قصد نگهداری گازوئیل، نفت، بنزین، نفت خام را داشته باشید، می‌توانید از این مخزن برای ایجاد دمای محیط و نگهداری این مواد استفاده کنید.

مخزن تحت فشار

سومین نمونه مخزن نگهداری مواد شیمیایی و سوخت های فسیلی را می توانیم مخزن تحت فشار معرفی کنیم، این سازه تنها برای نگهداری این مواد نیست برای انجام تغییر های شیمیایی در پالایشگاه‌ها و صنایع پتروشیمی به کار گرفته می‌شود.

انواع مخزن نگهداری آب

از پرکاربردترین نمونه های انواع مخزن می‌توانیم به مخزن نگهداری آب اشاره داشته باشیم. این نمونه برای نگهداری آب در دو حالت افقی و عمودی تولید شده است.قابل ذکر است که مخزن نگهداری آب به عنوان ساده ترین نمونه مخازن در انواع مخزن شناخته می‌شود

مخزن افقی

مخزن‌های افقی برای محیط های بسته به کار گرفته می‌شود، این مخزن‌ها دارای ارتفاع بسیار کمی هستند، شما در کارخانه ها و شرکت های کوچک با طول سقف پایین می‌توانید از آنها استفاده کنید.

مخزن عمودی

مخزن عمودی به مخازنی گفته می‌شود در محیط های باز مورد استفاده هستند و محدودیت ارتفاعی در ساخت ندارند. شما از این مخازن در محیط های بسته و کارخانه نمی‌توانید استفاده کنید.ارتفاع مخازن عمودی بسیار زیاد است اما در عوض پهنای بسیار کمی دارند. از نمونه های خاص مخزن عمودی می‌توانیم به مخزن پلی اتیلن، مخزن عمودی بلند، مخزن عمودی کوتاه، منبع انبساط و… اشاره داشته باشیم.

انواع مخازن برای نگهداری مواد غذایی

قبل از اینکه نمونه‌های ویژه مخازن برای نگهداری مواد غذایی را معرفی کنیمف قابل ذکر است که از مخزن‌های افقی و عمودی نیز برای نگهداری مواد غذایی و مایعات مانند شیر، اب میوه و… می‌توان استفاده کرد.

مخزن‌های مکعبی کتابی

این مخازن برای ذخیره مقدار بسیار زیادی از مایعات به کار گرفته می‌شوند، توانایی ذخیره این منابع از منابع عمودی و افقی بیشتر است، البته میزان حجم ذخیره شده به ابعاد و حجم انتخابی شما در زمان خرید نیز بستگی دارد.

وان های صنعتی و شیلاتی

این مخازن به عنوان حوضچه های بهداشتی برای نگهداری مواد غذایی و شیلاتی در صنعت هستند، در بین انواع مخزن، این نمونه خاصیت ضد خورندگی بسیار قوی دارد و همچنین بدون رنگ تولید می شود.قابل ذکر است که برای کاربرد حوضچه تنها این نمونه مورد استفاده در انواع مخزن است.

مخازن لایه دار

در انواع مخزن، مخازن لایه دار از معروف‌ترین نمونه ها در سه مدل تک لایه، دو لایه و سه لایه  شناخته می‌شوند، این مخازن طبق سلیقه هر مشتری با رنگ، میزان حجم، دیوار های دوجداره و… برای نگهداری موادغذایی و حفظ آنها از تغییرات شیمیایی حاصل نور خورشید هوای محیط، اکسیژن، مواد شیمیایی، باکتری ها، رشد جلبک و… استفاده می‌شوند.

بالا
تماس